Rozhovor s ...

Petrem Krchem

Původně vystudoval programování CNC strojů a pracoval ve výrobě stíhacích letounů. Na počátku osmdesátých let přišel do Sedlčan, v roce 1993 nastoupil k Městské policii Sedlčany a vede ji dodnes. Podílí se také na vzdělávání nových strážníků v Českých Budějovicích, kterým předává zkušenosti z praxe a připravuje je ke zkouškám na ministerstvu vnitra. Za velmi důležitou považuje soudržnost lidí, ať již v rámci rodiny či širší komunity.

U městské policie sloužíte bezmála třicet let. Jaká byla v Sedlčanech kriminalita, když jste nastupoval?

Devadesátá léta byla hodně divoká. Kriminalita a množství trestných činů tomu odpovídaly – ročně kolem 400 případů. Byly to těžké doby. Žádné anebo nedostatečné vybavení (šití uniforem jsme si zařizovali sami), výzbroj stará, léta používaná u jiných složek. Ta doba nás naučila i v těžkých podmínkách se s tím „poprat“. Dnes na těchto zkušenostech stavíme svou práci a trestných činů je u nás ročně do padesáti. I občané cítí, že auta se nekradou, nevykrádají. Působení strážníků v nočních ulicích je znát.

Co se od té doby zlepšilo a co zhoršilo?

Rozhodně se zlepšilo vnímání institutu Městské policie Sedlčany občany. Občané se na nás obracejí s důvěrou a beze strachu a my se jim snažíme v rámci našich pravomocí pomoci jako veřejná služba. Poděkování za dobře odvedenou práci je pro nás velmi důležité. Některé části města jsou úplně klidné, ale je několik míst, kde je potřeba na tom hodně zapracovat.

Velkým tématem je v Sedlčanech noční klid. Někteří lidé mají dojem, že policie situaci nezvládá.

Jsou oblasti a jednotlivé podniky, které na udržení veřejného pořádku nechtějí spolupracovat. Buď se přímo podílejí na rušení nočního klidu, nebo tak činí jejich hosté. Jsme na těchto místech často a bude nutné přijmout nová řešení. Pokud někdo nechápe, že je nutné dodržovat noční klid, nezbývá než jej k tomu přimět. Občané mají na noční klid nárok a my jsme nástroj k jeho dosažení. Je potřeba, aby se na nás obraceli na tísňové lince 156, oznámili porušení nočního klidu a hlavně nám pomohli usvědčit pachatele. Jedině pak dokážeme toto porušení zákona citelně postihnout.

Faktem je, že hosté těchto problémových zařízení přijíždějí i zdaleka a naše personální možnosti nejsou ideální. Městská policie by potřebovala více lidí, někdy sloužíme noční směny jen v jednom člověku a práce je nebezpečná. Příklad z poslední doby? Na severním sídlišti zasahovali strážníci proti muži, který byl pod vlivem drog i alkoholu a strážníky „přivítal“ kusem betonu velkým jako hlava, jímž předtím rozbíjel zařízení jednoho z domů na sídlišti. Strážníci situaci zvládli a dotyčný byl spravedlivě potrestán. Někteří občané spali a ani si nevšimli, že tu naši lidé zasahovali. A tak je to správné – občan spí a strážník bdí.

Pro běžného občana jste ti, kdo dávají pokuty a hlídají po městě pořádek. Co běžný občan o vaší práci neví?

Běžně se neví, že dáváme šanci k nápravě činu a příležitost k doznání. K trestu přistupujeme uvážlivě. U osob, které opakovaně i přes naši domluvu porušují zákon, se nebojíme velmi citlivého postihu, aby se situace už neopakovala. Nejsme motivováni k vybírání pokut a pečlivě je zvažujeme. Jsme služba pro obyvatele, kteří ji zřejmě více ocení v blízké budoucnosti. Čeká nás obtížná doba.

 

Podléháte starostovi města a zastupitelstvu. Cítíte z této strany dostatečnou podporu? Neměl být stav městské policie už dávno navýšen?

Naši starostové mají od devadesátých let přímý podíl na našich úspěších. Je velmi důležité mít podporu a zázemí. Od příštího starosty bychom potřebovali dotáhnout legislativní nástroje, jako jsou vyhlášky. Podílet se na jejich tvorbě a zapracovat praktické zkušenosti strážníků ze Sedlčan i z jiných měst. Navýšení počtu našich lidí, jak pro práci v terénu, tak pro administrativu, jíž jsme stále více zatěžováni, bude nutností.

Co Vás přimělo jít do letošních voleb?

Mým hlavním cílem je předávat zastupitelstvu přímou cestou informace týkající se bezpečnosti a strážní činnosti a vytvářet ze Sedlčan bezpečné a klidné místo pro život. Málo se například ví, že na sedlčanskou městskou policii se jezdí dívat kolegové z jiných měst a naše postupy hodnotí velmi kladně, čehož si vážíme. Naopak od některých místních lidí slyšíme kritiku bez znalosti problematiky. Příklad: „Strážníci jezdí celý den v autě!“ Realita: mají v rámci směny, která trvá 12 hodin, naftu na 1 hodinu jízdy. Zbytek? Chodí pěšky a je zcela normální našlapat za směnu 15 až 20 km. Ještě jeden příklad: „Strážníci nafukují údaje o své činnost, aby to lépe vypadalo.“ (I takové hlasy zaslechneme v diskuzích na facebooku.) Realita a konkrétní čísla: Za poslední rok jsme zaevidovali 15 479 událostí různého charakteru, projednáno bylo 1362 přestupků, k podání vysvětlení předvoláno 988 osob. Zkontrolováno 1241 vozidel a 1587 osob. K čemu je to dobré? Jen za poslední měsíc jsme zadrželi čtyři osoby hledané Policií ČR. Té bylo předáno také 70 případů zaznamenaných kamerovým systémem, což ukazuje jeho význam. Činnost policie bude vždy některým lidmi kritizována. Ale nasazení našich lidí a využití kamerovému systému vede k tomu, že kriminalita je v Sedlčanech nízká, přestupky jsou zjišťovány a trestány. Také bezdomovci jsou zde na rozdíl od jiných měst výjimkou. Zároveň je ovšem stále na čem pracovat.